DÜĞÜN MEKANLARI, MEKAN SEÇERKEN BİLİNMESİ GEREKENLER

Düğün mekanı seçmeden önce bilinmesi gerekenler, Mekanların indirimli fiyat seçenekleri ve kampanyaları,
Düğün konseptine uygun organizasyon temaları ve düğün mekanları

BUNLARI OKUMADAN MEKAN İÇİN KARAR VERMEYİN

otel-dugun-mekanlari-makaleler-2
Yakınlarda bir düğün planı yapıyorsanız mekan seçerken nelere dikkat etmeniz gerekir.
Devamı )
kir-dugun-mekanlari-makaleleri-766
Düğün için mekan seçimine karar verdiniz. Organizasyonu nasıl yapacaksınız. ?
Devamı )
kir-dugun-organizasyon-fiyatlari-544
Düğün mekanları hakkında evlenmiş olan çiftlerimizin düşüncelerini mi merak ediyorsunuz.
Devamı )
dugun-mekanlari-makaleleri-1
Düğün mekanları nasıl seçilir neye göre karar verilir,fiyatları hakkında bilmeniz gerekenler.
Devamı )

Düğün iki insanın hayatını birleştirdiği ve buna şahitlik etmesi için sevdiklerini çağırdığı çok özel bir günün etkinliğidir. Düğün gününün sorunsuz ve güzel hatıralarla dolu geçmesi evlilik için atılmış sağlam bir ilk adımdır.

Düğün gününe dair iç burkan, kalp kıran ufacık detaylar insanın yıllarca hatta belki ömrünün sonuna kadar içinden çıkmaz.

Hatırladıkça üzer. Bu tip kötü hatıralar yaşamadan, sevinçle, mutlulukla ve bol kahkaha ile düğün gününü tamamlamak için yapılması gereken iyi bir plan, programdır.

Planlama doğru ve güzel yapıldığı takdirde gözden kaçan ayrıntılar olmaz, düğün günü hoş olmayan sürprizler ile karşılaşma riski azalır.

Düğün gününün mükemmel geçmesi için en önemli etkenlerden biri de düğünün yapılacağı salon, etkinlik yeri veya mekandır. Mekan seçiminde düğün ile ilgili bilgiler kullanılmalıdır.

Yani örneğin çok kalabalık davetli listesi olan bir düğünün kır düğünü olarak yapılması, çok dağınık ve hoş olmayan bir görüntü ortaya çıkarabilir. Bu sebeple planlanan düğünün sayısal verileri göz önünde bulundurularak mekan seçimi yapılması çok önemlidir.

Düğün mekan seçimi, düğünün davetlileri ve gelin – damadın rahat hareket edebilmesi için önemli olduğu gibi çekilen fotoğrafların güzel çıkması için de hayati derecede önemlidir.

Yapılan ufak süslemeler, arka plan çalışmaları, sandalye ve masa süslemeleri, konsepte uygun giyinen misafirler… Bunların hepsi mükemmel düğün fotoğrafları için gerekli ayrıntılardır.

Düğün mekanı alternatifleri nelerdir?

Düğün mekanları için onlarca hatta yüzlerce değişik mekan alternatifi bulunmaktadır. Bunlardan hangisinin seçileceği düğün ile ilgili kişi sayısı, hava durumu gibi bilgilere bağlı olarak değişiklik gösterebilir.

1. Oteller

Oteller düğün organizasyonları için oldukça uygun alanlardır. Özellikle fotoğraf çekimi için havuz başına geçiş yapılabilmesi, süslemeye uygun bir yapıda olması kolay hazırlanabilen bir yapı oluşturur. Ayrıca oteller düğün organizasyonları gibi alanlarda uzman olduğundan yetkililer de çok fazla öneri ve seçenek çeşitliliği sunabilirler.

2. Kulüpler

Kulüp düğünleri de son zamanlarda sıklıkla tercih edilen düğün mekanlarından biridir. Organizasyon konusunda tecrübeli olan kulüp yönetimi, süsleme konusunda otellerde olduğu gibi yardımcı olabilir. Ancak çok kalabalık veya yöresel düğün isteyen kitlenin kalabalıkta olduğu düğünlerde kulüp seçimi doğru olmayabilir. Düğün mekanı seçerken misafirlerin rahat eğlenebileceği alanlara odaklanmak en mantıklısıdır.

3. Restoran

Restoranlarda düğün yapmak uzun yıllardır devam eden bir gelenektir. Restoran düğününde gelin ve damadın yorulmasına gerek kalmaz, süslemeler yetkililer tarafından yapılır. Uygun bir menü belirlenir. Menünün alkol içerikli olup olmaması gibi ayrıntılara karar verilir. Çok güzel, sade veya gösterişli düğünler bu alanlarda gerçekleştirilebilir.

Restoranda düğün organizasyonu yapılırken dikkat edilmesi gereken mekanın genişliği, manzarası ve hareket edecek alan olup olmamasıdır. Örneğin restoran dans için bir alan yaratabilecek midir? Bu sorular mekan seçimi sırasında sorulmalıdır.

4. Saray / Kasır

Tarihi ve gösterişli düğünler için birebir olan bu mekanlarda düğün yapmak biraz zor bir iştir. Öncelikle gün alabilmek için aylar öncesinden arayışa başlamış olmak gereklidir, sonrasında da tüm yük organizasyonu üstlenen kişiye kalacaktır.

Bu tip mekanlarda düğün yapmak isteyenlerin bir organizasyon şirketi ile anlaşmalı olarak etkinliği gerçekleştirmesi daha sorunsuz ve güzel bir düğün geçmesini sağlayabilir.

Bu ayrıntılar düşünüldüğünde düğün hem fotoğraflar için hem alan genişliği açısından olukça mükemmel geçebilir. Saray düğünlerinde dikkat edilmesi gereken gelinlik ve damatlığın mekanın gölgesinde kalmamasıdır.

Saraylar kendileri zaten çok şaşalı mekanlar olduğundan bu tip mekanlarda düğün yaparken gelinlik gibi etkenlerde mekana uyum sağlayan bir nitelikte olmalıdır. Diğer şekilde fotoğraflarda mekan öne çıkıp evlenecek çiftler sönük kalmış olabilir.

5. Plajlar, kır düğünleri ve kış düğünleri

Düğünler kapalı bir mekanda gerçekleştirilme imkanı olduğu gibi halka açık plaj gibi, evin bahçesi gibi ya da kır bölgelerinde de gerçekleştirilebilir. Bu alanlarda yapılan düğün organizasyonlarında çok güzel fotoğraflar elde edilmektedir.

Kır düğünü, plaj düğünü tercih eden çiftler daha sade süslemeler ve yine daha sade gelinlik ve damatlık tercihi yapmalıdırlar. Örneğin bir evin bahçesinde ya da plajda gerçekleştirilecek düğünde çok kabarık bir gelinlik gelinin hareket yeteneğini inanılmaz ölçüde kısıtlayacaktır. Bu da düğünün güzel geçmesi için önemli bir etkendir.

Dikkat edilmesi gereken bir önemli hususta bu tip yerlerde gerçekleştirilecek organizasyonlar için davetlileri davetiyelerde haberdar etmektir. Örneğin bir kış düğünü, plaj organizasyonu için davetlilerin kıyafetleri de ortama uygun olacaktır. Mekanı davetiyenin alt kısmında dikkat çekecek bir yazı ile haber vermek, davetlilerinde hoş olmayan sürprizler yaşamasını önleyecektir.

Düğün mekanı seçilirken nelere dikkat edilmelidir?

Düğün mekanı seçilirken dikkat edilmesi gereken önemli kriterler vardır. Bu önemli detaylar dikkate alınmadan mekana karar vermek uygun değildir. Düğün mekanı seçilirken dikkat edilmesi gerekenler şu şekilde sıralanabilir;

1. Davetli sayısı

Davetli sayısı mekan tercihinde en çok belirleyici olan unsurlardan biridir. Çok kalabalık davetli sayıları ile örnek olarak tekne düğünü gerçekleştirilemeyeceği gibi çok az davetli sayısı ile de sarayda düğün yapmak abes kaçabilir. Bu sebeple mekan tercihi yapmadan önce kesinlikle davetli listesi hazırlanmalı ve kişi sayısından emin olunmalıdır.

Ayrıca davetli sayısı hazırlanırken çocukların düğün etkinliğine katılıp katılmayacağı da karar verilmesi gereken konulardandır. Havuz başı düğün organizasyonlarında çok fazla çocuk olması onlara dikkat etmek gerekeceğinden düğüne gölge düşürebilir.

Çocuk davetlilerin bol olduğu düğün organizasyonlarında restoran ve otel gibi çocuklar için ayrı bölgelerin olduğu alanlar tercih edilebilir.

500 kişi ve üzeri davetlinin olduğu organizasyonlarda otel, restoran, iyi planlanmış bir kır düğünü yapılabilir. Daha az 200-300 kişi aralığında davetliler için kulüpler, çeşitli düğün salonları veya saraylar tercih edilebilir. 200 kişiden daha az davetli gruplarında tekne, kulüp, bahçe organizasyonları yapılabilir.

2. Düğün mevsimi

Düğün tarihleri genellikle yaz mevsimlerine denk getirilmektedir. Ancak son zamanlarda kış düğününü tercih eden çiftler de giderek artmaktadır. Mekan tercihi doğru yapıldığında kış düğünleri de en az yaz düğünleri kadar eğlenceli geçebilir. Mevsim göz önüne alınarak, kapalı tarihi mekanlar, oteller veya kulüpler tercih edilebilir. Kış düğününü renkli bir hale getirmek için aksesuarların ve ışıkların renkli kullanılması hoş bir detay olabilir.

3. Konsept

Düğün konseptinin önceden belirlenmesi mekanın buna uygun olarak seçilmesi en doğru yol olacaktır. Düğün konsepti bir film teması ile uyumlu olabileceği gibi, yöresel, vintage tarzda da olabilir.

Ancak düğünü vintage tarzda yapmaya karar verip mekan olarak saray, otel ya da kulüp belirlemek çok yanlış olacaktır. Bu sebeple konsept belirledikten sonra buna uygun bir mekan arayışına çıkmak en mantıklısıdır.

Örneğin vintage hazırlanan, vintage gelinlik ve damatlık ile taçlandırılmış bir düğün unutulmaz karelere ev sahipliği yapabilir. Ya da bir rengin konsept olarak belirlenmesi ile bir kır düğününde tüm davetlilerin mavinin tonları giyinerek düğün etkinliğine katılması yine fotoğrafların mükemmel olmasını sağlayabilir.

Elbette belirlenen konsept çeşitleri de davetiyeler aracılığı ile gelecek olan misafirlere önceden duyurulmalıdır. Aksi takdirde son anda misafirleri haberdar etmek insanların hazırlıklarını tamamlayamamasına sebep olabilir.