Gelinlik Almadan Önce Nelere Dikkat Etmeliyiz ?

Gelinlik Seçerken Unutulmaması gereken en önemli konulardan birisi iyi bir gelinlik onu giyecek gelin adayının bedenine uygun olarak hazırlanmış olması ve üzerine giyildiği zaman etkinlik gecesi gelin adayının rahat hareket etmesini sağlamasıdır

Gelinlik modellerinde deki fiyat farklılıkları kumaşın kalitesi, uygulanan kumaşın cinsi, ve uygulayan tasarımcı’nın sanatsal çizim ve dikim özelliklerine göre değişmektedir.

En iyi kumaşı usta tasarımcı sultan yapar. işinin uzmanı olmayan bir tasarımcıda normal bi gelinlik çıkarır. dememiz o ki kumaşın kalitesinin yanında tasarımcının da kaliteli olması gerekmektedir. 

Gelin adayları düğün gecesi çok heyecanlı olduklarından dolayı o gece farklı bir heyecan içersinde olurlar ve bu gece adete bir kül kedisi kadar güzel olmak isterler.

Bunları Asla Unutmamanız Gerekiyor

Gelinlik yaptırmayı düşünen adaylar aylar öncesinden kafalarında kendi fikirleri ile bir model hazırlamışlardır. ve bu modeli düğün gecesi giymek isterler. gelinlik bakmaya gittikleri zamanda genelde kafalarında tasarlamış oldukları modeli anlatmaya başlarlar. 

Gelinliğinizin rahatlığı üzerine uygunluğu modeliniz kadar önemli olduğu için eğer kafanızda tasarlamış olduğunuz modeli yaptırmak istiyorsanız. Bunu daha önceden gelinliğinizi yaptıracağınız firmaya bütün ayrıntıları ile anlatmanız gerekmektedir.

Gelinliğin rahatlığı üzerinize uygunluğu çok önemlidir. bütün gece oturup kalkacak ve dans edeceğiniz için gelinliğin üzerinizde çok rahat olması gerekiyor. 

Rahatlık konusunda sizlere için tavsiyemiz kuyruk boyunu özellikle ön kısmı ayağınıza paralel yaptırın. gelinliğinizi nikahıza en az iki ay kala sipariş verin ve hazrılıklarına başlayın.

Gelinlik hazırlıkları esnasında çıkabilecek aksilikler için önceden hazırlıklı olun ve bu aksilikleri telefai etmek içinde fazladan zamanınız olmasına özen gösteriniz.

Acele Etmeyin İyice Tartışın

Gelinliğinizi yaptıracağınız moda evlerini seçereken tavsiye ve araştırmalarınızın dışında kendinizin de rahatlıkla anlaşabileceği birini bulmanızı şiddetle tavsiye ediyoruz. sizinde uzun süre çalışacağınız için olumlu elektrik almanız şarttır.

İlk provada moda tasarımcısı sizden Sutyen, Ayakkabı, Korse, takı ve aksesuarlarınızı isterlerse onları da getirmeniz gerekecektir.  Üzerinizde hepsi ile bütün olması gerektiği için bu söylediklerimizi sizden mecburen isteyeceklerdir.

Eğer gerek yok diyen bir modelist ve yada gelinlikçi firması çıkarda size tavsiyemiz orayı terk etmeniz. ayrılın. geliğinin üzerinize uyumlu olması için bunlar çok gerekli olan ince detaylardır.

 

Çünkü düğün gecesi en ufak bir rahatsızlık sizi huzursuz edecektir. Provalara giderken yanınıza zevkine güvendiğiniz kişileri de almanız önemle tavsiye olunur.

yada daha önce tecrübesi olan kişilerle giderseniz onlar daha önceki yaşadıkları tecrübeleri düşünerek sizin daha doğru kararlar vermenize yardımcı olurlar.

Kalabalık akaraba topluluğu ile gelinlik beğenmeye gitmeniz durumunda her kafadan bir ses çıkacağı için sizin dikkatinizin dağılmasına neden olacaktır. 

Onun için böyle durumlarda yanınıza zevkine güvendiğiniz tecrübeli yakın arkadaşlarınızı birini almanız sizin için daha iyi olacaktır.

 

Sakın Bu Hataları Yapmayın

Gelin adaylarımızın en çok yaptığı hatalardan biride dergilerde veya başka birinin üzerinde gördüğü modeli kendileri için de istemiş olmalarıdır. 

Dergilerde yada başka birinin üzerinde gördüğünüz model sizin kilonuz ve vucut yapınıza uygun olmayabilir.

Çok güzel yakışacağınız düşündüğünüz bir model sizi hayal kırıklığı yaşatabilir. 

Böyle durumlarda gelinlik tasarımını yapan modelisten bilgi alarak hareket etmeniz daha uygun olacaktır. Unutmayın ki modelistiniz size daha iyi yol gösterecektir.

Modelistler genel olarak bu konularda tercübeli oldukları için onların düşüncelerine değer vermeniz işinize yarayabilir.

Gelinlik seçerken dikkat etmeniz konulardan biri de gelinliğinizin vucudunuzla bütün olmasıdır. Sadece modaya bakarak gelinlik seçimi yapmak herzaman doğru bir kara olmayabilir.

Sizin moda örneklerini kendi vucut tipinizle bağdaştırmanız ve size uygun bir model ortaya çıkarmanız daha doğru bir yöntem olacaktır.

Eğer sade bir nikah töreni için model hazırlatıyorsanız bu modeli hazırlatırken sade az boncuklu ve az işlemeli süslerden oluşan bir modeli tercih etmelisiniz.

Eğer iri yapılı iseniz kabarık modellerden uzak durunuz. Daha sade işlemeli modelleri tercih ediniz. gelinlik provalarında öncelikle ayna karşısında kendinize bakarak fazlalık ve eksiklikleri modelistiniz ve yanınızdaki danışmanızla birlikte fark ederek gerekli önlemleri almasını isteyiniz. modelistiniz her zaman sizden daha tecrübeli ve ön bilgili olduğunu unutmayınız

Kendize uygun hale getirmek için size sunulan fikirleri dikkate almalısınız. Eğer ufak bir rejim yapmanız gerekiyorsa bunu da yapmak için çaba sarfediniz. çünkü düğün gecesi şık olmanız sizin ufak tefek zahmetlere katlanmanız gerekebilir.

En Önemlisi Üzerinizde Rahat Olması

İnsanların fiziksel yapısı itibariyle kilolu gelin ve zayıf gelin yapısı vardır. örnek olarak zayıf geline dar bir model hiçbir zaman yakışmak ve uygun olmadığı içinde tavsiye edilmez. kilolu gelin için de kabarık bir model uygun olmaz.

Bu seçeneklerin dışında herhangi bir model sınıflandırılamaz ve aksi bir yorum yapılamaz. Boyunuza ve fiziğinize uygun olarak gelinlik modeli tasarlatarak kendinizde eksik gördüğünüz yönleri ortadan kaldırabilirsiniz.

Örnek olarak önü V-kesimli bir model seçerek boynunuzun yanı sıra vücudunuz da genel anlamda daha uzun görünmesini sağlayabilirsiniz.

Uzun boylu olan gelin adaylarımız içinde etek boyları çok kısa olmadığı her türlü model yakışacaktır.

Boynu kısa gelin adayları saçlarını toplayarak kendilerinin uzun görünmelerini sağlayabilirler.

Uzun boylu gelin adaylarımız ise tam tersine saçlarını açık tutmalıdırlar.

Sırtının güzelliğine güvenen gelinler sırtı bele kadar açık bir gelinlik modeli seçmeliler. Kalın ya da çok ince kollu gelin adayları ise straplez gelinlik modelleri yerine uzun ya da kısa kollu bir model seçmeliler.

Göbeğinden şikayetçi olan gelin adayları A-formlu gelinlik modeli seçmeleri daha uygun olabilir. Küçük göğüslü ve düz karınlı gelin adayları ise düz kesimli bir gelinlik modeli seçebilirler.

Bütün gelin adayları için söyleyebileceğimiz en önemli konu hangi kiloda ve yapıda olursanız olun karşısınızda tecrübeli modelist olduktan sonra model kendiliğinden ortaya çıkacaktır. Sizin tek yapmanız gereken boncuğu danteli istediğiniz yerlerde kullanılması önerisi,

Gerisi modelistin ellerine kalmış. Kumaş dünyanın en iyi ve kaliteli kumaşı olsun modelist düzgün dikemedikten sonra en kötü gelinlik ortaya çıkabilir. 

Bir Kenara Yazın ve Asla Unutmayınız ?

– Gelinlik nikah gününe 5 gün kala teslim edilmeli, en az iki ay önceden prova alınmalı.
– Provadan önce gelinlik iç çamaşırı, ayakkabı ve aksesuar mutlaka yanınızda ketirilmeli
– Formunuza özen göstermelisiniz düğüne yada nikaha 15 gün kala aynı kiloda kalmalısınız.
– Düğün gecesi gelinlik kuyruğunun uzun olması damat adayını terletebilir, eteğinizi tutmaktan hareket yapamadığını görebilirsiniz.
– Satın aldığınız gelinlik modeli kesinlikle sizin iç güzelliğinizi ve zevkinizi yansıtacaktır.
– Gelinlik üzerinde kullanacağınız aksesuarlar gelinlikle kombineli olacağından dikkatli seçim yapmalısınız.
– Modaevini seçmeden önce tavsiye ve referansları dikkate alınız,

– Yanınızdaki insanların sizin zevkiniz bilen insanlar olmasına özen gösterin.
– Hazır resimlerden ve moda dergilerinden seçtiğiniz modeller beğenmenize rağmen üstünüzde hoş durmamayabilir. bunu dikkate alınız. 

– Gelinliğiniz bir seferlik ve sizin en güzel gecede sizinle olacağından çok özen gösterin..
– Provalara gelirken huzurlu ve rahat olun. Duruş ve pozisyonunuzu belirleyin.
– Gelinlikçinizin ve modelistinizin tavsiye ve düşüncelerine kulak verin.
– Provalar esnasında istediğiniz ilgi ve alakayı göremediğiniz zaman ve acele davranışlar sezinlediğiniz zaman bunu yetkili kişiye belirtiniz.
– Her provaya gittiğinizde duş almayı unutmayınız
– Vücudun terlemeye müsait yerlerini temiz tutmaya çalışınınız.
– Tozdan ve terlemekten uzak durun.
– Gelinliğiniz ile çektirdğiniz fotoğraflar ömür boyu sizinle kalacağı için çocuklarınızın sizi güzellikler içinde görmesi ve hatırlaması dilieğiyle en güzel   günler sizin olsun.