Kokteyl ve Yemek Organizasyonu

Düğün organizasyonlarında yemekli bir düğün yapmayı düşünüyorsanız düğün yemeklerine bir karar vermelisiniz. kokteyl tarzı mı, kokteyl prolange tarzı mı, açık büfe mi, set menü tarzı mı? Düğün organizasyonalrında verilen catering hizmetleri

Kokteyl Organizasyonu ve yemek davetleriniz için gerekli olan tüm malzeme ve ekipmanlarını firmamız sizler için temin ederek,

mekana uygun konsept seçimini yapmaktadır. Kokteyllerimizde tek tip kıyafetli hosteslerimiz servis elemanları olarak görev almaktadır.

Yemek organizasyonlarında mekan seçimi çok önemlidir mekanı seçmeden önce organizasyon firması ile görüşme yapılmalı ve davetli sayısı göz önünde bulundurularak mekanın masa düzeni ona göre ayarlanmalıdır.

düğünix olarak içkili yemek ve kokteyl organizasyonlarında hizmet vermemekteyiz. bunun bizim için özel bir nedeni vardır. Yemek organizasyonlarında davetli sayısına göre yemek menüsü hazırlanır

ve davetilerin geneline hitap edecek özel menüler seçilerek herkezin rahatlıkla yiyebileceği menülerin olmasına dikkat edilir.

Kokteyl Menüsü

Peynir, Söğüş Sebzeler, Cipsi Tarzı Atıştırmalar, Krudite, Kuruyemiş Çeşitleri, Kanepeler, Kokteyl menüsü genellikle basit ve yemesi kolay atıştırmalık yiyecekleri

hostes servis elemanları tarafından masalara dolaştırılarak servis edildiği yada masalara önceden konulan basit atıştırmalık menüleri içeren davet şeklidir. İçecek servisi olarak ya açık büfe yada yine önceden masalara sabit olarak

servis elemanları tarafından dolaştırılarak davetlilere servis edilir. kokteyl menüsünde en ekonomik olan davet şeklidir.

Kokteyl Prolange

Bu kokteyl menüsü daha çok doyurucu olmakla beraber kolay ikram edilebilir tarzda bir servis şeklidir. kokteyl menülerinin bıraz kapsamlı olanlarındandır. Yine Servis elamanları yada hostesler tarafından tepsilerde servis yapılır.

soslu tavuk dilimleri, köfteler, şiş kebaplar, pizza, börek, meyve, tatlı gibi yenmesi kolay ve fazla uzun sürmeyecek şeklinde ayarlanmış olan ikram şeklidir.bu tür organizasyonlar genellikle akşam üzeri davetlilerin müsait oldukları zaman dilimi tercih edilir.

kokteyl prolange ikram süresinin kısa olacağından kokteyl sonunda eğlence kısmına yeterli zaman kalması açısından da önemlidir. davetlilerin hızlı bir şekilde doyurulması ve kutlamaya geçmeleri sağlanır

Açık Büfe

Açık büfe denince herşey serbest tüm yemek çeşitlerinin önceden masalara servis elemanları tarafından sunulmuş olması demektir.

bu tür organizasyonlarda davetli sayısı ve listesi önceden ayarlanmış olmalıdır. gelen davetlileri karşılama hostesleri karşılayarak onların masalara oturmaları sağlanır. bütün davetlilerin hangi masalara oturacağı önceden ayarlanmıştır.

açık menülerde genellik davetli sayısının sonradan artış gösterebileceği hesaplanarak ona uygun ikramlar oluşturulabilir örneğin 200 kişi beklenen bir organizasyona 220 kişi gelirse bunu rahatlıkla karşılayabilirsiniz. set menü yada açık menü arasındaki tek fark davetli sayısıdır.

Açık menülerde organizasyon elemanların önceden masalara yiyecekleri yerleştirmiş olduklarını düşünürsek davetliler için pek fazla zaman kaybı olmayacaktır. açık menülerde personel sayısının da az olacağını göz önünde bulundursak organizasyon maliyeti

set menü ye göre bıraz daha uygun olacaktır.

Set Menü 

Set menü tamamen yemekli olarak düşünülmüş bir organizasyon tarzıdır. önceden belirlenmiş yemeklerin davetliler geldikten sonra servis elemanları ile onlara ikram edilmesi şeklinde yapılmaktadır.

başlangıç yemekleri ara sıcak ve ana yemek tarzında yapılmaktadır isteğe göre de tatlı seçenekleri de ikram edilmektedir. tabi ki yemek sonrası çay yada kahve de ikram seçenekleri arasındadır. set menülerde bütün davetlilere ikram edilmesi ve herkezin yemeği yenmesi için genel yemekler tercih edilir.

yemeklerin herkesi tatmin etmesi gerekir. yemekli organizasyonlarda servis elemanların profesyonel olması ve servis konusunda acemi olmaması gerekir. çünkü ne kadar zaman sınırı olmasa bile servislerin aksaması yada eksiklerin olması düğün eğlencesini aksatacaktır.

örnek olarak 300 kişilik bir davetli sayısına aynı anda bütün ikramları yapmak ve herkezi memnun etmek o kadar da kolay değildir. organizasyon firması ile eğer yemekli olarak bir düğün planlıyorsanız firmanın önceden bu konuda referanslı olmasına çok dikkat ediniz.

İçecek İkramı

Genellile meşrubat tarzı ikramların yapıldığı yemek yada kokteyl menülerine dahil edilen ikram şeklidir.

Düğünix Organizasyon Firması olarak alköllü içeceklerde hizmet vermediğimiz için bu konu hakkında bilgilendirme yapamayacağımızı özürle belirtmek istiyoruz.

neden böyle bir organizasyona dahil olmayacağımızı soracak olursanız bizim için en iyi eğlence zararsız ve alkölsüz olanıdır. alköl tarzı organizasyonlardan firma olarak uzak durmayı tercih ediyoruz. ve böyle bir organizasyona dahil olmak isemiyoruz.